دوره آموزش ابزار آلات و کارگاه های مکانیک

آخرین بروزرسانی: 1400-04-26

ابزارها به کلیه تجهیزات و وسائلی گفته می شوند که در انجام کارهای مختلف به انسان کمک می کنند. در زندگی انسان امروزی و به خصوص در کار گاه های تعمیراتی، انجام بسیاری از کارهای ساده نیز بدون داشتن ابزار مناسب بسیار سخت و حتی غیر ممکن می شود. باز کردن یک پیچ، سوراخ کردن یک قطعه، اتصال دو قطعه به یکدیگر و غیره ازجمله ساده ترین امور رایج در کارگاههای تعمیرات هستند که انجام آنها بدون داشتن ابزار مناسب تقریباً غیر ممکن است. بنابراین با توجه به میزان اهمیت و نقش ابزارها و نیز خطراتی که ممکن است در کار با بعضی از آ نها وجود داشته باشد، آشنایی با طرز استفاده از آنها به خصوص برای تکنسین های شاغل در کارگاه های تعمیرات مکانیک، می تواند از اهمیت بسزایی برخوردار باشد.
همچنین یک تکنیسین تعمیرات می بایست به منظور انجام دقیق، سریع و ایمن کار، ابزارآلات مناسب برای انجام هر نوع کار تعمیراتی را بشناسد و با روشهای صحیح استفاده از آنها آشنا باشد، زیرا عدم استفاده از ابزارآلات مناسب و عدم آشنایی با روش صحیح استفاده از آنها، باعث اتلاف زمان، کاهش راندمان و برخی اوقات آسیب دیدن ابزار، قطعه و یا خود تکنسین می شود.
در هر واحد صنعتی ممکن است بدلیل فرسودگی، شرایط نامناسب جوی، عملکرد نامناسب دستگاهها و یا خطاهای انسانی، دستگاهها و تجهیزات مختلف خراب شده و احتیاج به تعمیر یا بازسازی پیدا کنند. در چنین مواردی پس از تشخیص نوع، شدت و محل خرابی توسط واحد نگهداری و تعمیرات، عملیات مربوط به برطرف نمودن خرابی ها به عهده کارگاههای تعمیرات می باشد. کارگاه های مرکزی در هر مجتمع زیر نظر اداره سرویس های تعمیراتی بوده و معمولاً شامل کارگاه های برق، ابزار دقیق و مکانیک می باشند. هر یک از این کارگاهها وظایف خاصی را در روند انجام تعمیرات بر عهده داشته و از ابزارآلات، دستگاه ها و روش های خاصی به منظور بر طرف نمودن عیوب مختلف استفاده می کنند.
انبار ابزار آلات نیز به منظور نگهداری صحیح از ابزارها و مواد مصرفی مورد نیاز در کارگاه های تعمیرات مورد نیاز است تا بتوان با مراجعه به آنجا، ابزار مورد نیاز را به راحتی و به سرعت تهیه کرد. از این رو برای افراد شاغل در محیط های صنعتی لازم است تا امکانات موجود در انبار را شناخته و با روال صحیح دریافت و تحویل ابزار از انبارها نیز آشنا باشند. از این رو به دلیل اهمیت و کاربرد فراوان موارد ذکر شده، قصد داریم در دومین مجموعه از سری نرم افزارهای آموزشی ویژه شغل نگهداری و تعمیرات، به معرفی کارگاه های تعمیرات مکانیک ، انبار ابزار آلات و همچنین رایج ترین و پرکاربرد ترین ابزارآلات مورد استفاده در تعمیر ماشین آلات بپردازیم.

 

  • مقدمه
  • اصول و تجهیزات ایمنی
  • معرفی کارگاه های تعمیرات مکانیک (کارگاه ماشین ابزار،کارگاه جوشکاری و برشکاری،کارگاه شیر آلات صنعتی،کارگاه رنگ و عایقکاری،کارگاه مبدل های حرارتی،کارگاه ماشینری یا تجهیزات دوار،کارگاه تجهیزات ثابت و پایپینگ،کارگاه داربست بندی ،کارگاه موتورپول،کارگاه نجاری،کارگاه ساختمانی،انبار ابزارآلات و مواد مصرفی)
  • معرفی ابزارآلات تعمیرات مکانیک (ابزارهای اندازه گیری،چکش ها،پیچ گوشتی ها،دریل ها،آچارها،گیره ها،پانچ ها یا سنبه ها،سوهان ها،سنباده ها و سنگ های تیزکاری،ابزار های بالابر،خم کن ها،قلاویزها وحدیده ها،انبرها و قیچی ها،اسکنه ها یا قلم ها،سایرابزارها)
  • نگهداری و حمل ابزارآلات
برنامه درسی خالی است
Admin bar avatar
(0)
0 نظر
14 دانش آموزان
45 دورها

نقد و بررسی‌ها

5 ستاره
0
4 ستاره
0
3 ستاره
0
2 ستاره
0
1 ستاره
0
2.5
بررسی امتیاز (0 تا 5).

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دوره آموزش ابزار آلات و کارگاه های مکانیک”