دوره آموزش الکتروموتورهای القایی

آخرین بروزرسانی: 1400-04-26

امروزه ، موتورهای الکتریکی کاربردهای فراوان و متنوعی در صنایع پیدا کرده اند.
در تمامی کارخانه ها یا واحد های صنعتی، می توان موتورهای الکتریکی فراوانی را پیدا کرد که با اندازه ها و توان های مختلف ، بارهای الکتریکی فراوان را پیدا کرد که با اندازه ها و توان های مختلف ، برهای گوناگون را به حرکت در می آورند. موتورهای الکتریکی  وسایلی هستند که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند. این موتورها در چهار نوع کلی DG، آسنکرون یا القایی ، سنکرون و مخصوص وجود دارند. در این میان موتورهای القایی به دلیل سادگی ساختمان آن ها، قابلیت اطمینان بالا و نیاز کم آن ها  به تعمیرات ، از کاربرد گسترده ای  در صنایع برخوردار شده اند. این موتورها بسته به نوع تغذیه شان در دو نوع سه فاز و تک فاز تولید و در بازار عرضه می شوند. موتورهای القایی سه فاز معمولا در صنایع و در توان های بالا در دو سطح ولتاژ فشار ضعیف و فشار متوسط مورد استفاده قرار می گیرند. در حالی که موتورهای القایی تک فاز بیشتر در توان  های کوچک ساخته شده و قدرت آنها  از ۵/۷ کیلووات بالاتر نمی رود.  در صنایع پتروشیمی معمولا موتورهای القایی با ولتاژ تغذیه۴۰۰، ۶۹۰ ، ۳۳۰۰ و ۶۳۰۰ ولت به عنوان محرک پمپ ها ، فن ها ، آسیاب مواد، کمپرسورها و..مورد استفاده قرار می گیرند. از موتورهای مخصوص نیز در پاره ای از موارد نظیر تنظیم کننده موقیعت با پوزیشن در تنظیم سوخت سیستم ها و شیرهای کنترلی استفاده می شود.
همانند بسیاری از تجهیزات دیگر که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند ، استفاده از موتورها ، نصب و راه اندازی آنها ،بهره برداری ،تعمیر و نگهداری و حفاظت آنها مستلزم رعایت نکات فنی خاصی است که در کار با این موتورها باید مورد توجه قرار گیرند. رعایت این نکات جهت بهره برداری بهینه و افزایش عمر موتور الزامی است.
امروزه با پیشرفت علوم کامپیوتر و نیز الکترونیک قدرت ، استفاده از موتورهای القایی گستردگی بیشتری پیدا کرده است. با استفاده از این علوم و با بهره گیری  از روش های مدرن کنترل دور ، امکان استفاده از این علوم و با بهره گیری از روش های مدرن  کنترل دور ، امکان استفاده از  این موتور ها در کلیه موارد صنعتی و به ویژه در کنترل دقیق دور سیستم ها و سرومکانیسم ها میسر گشته و حتی سبب افزایش دور آنها تا دو برابر  دور نامی شده است.

  • کلیات
  • انواع
  • آشنایی با موتور های القایی (موتورهای سه فاز ،موتورهای تک فاز ،مشخصات فنی و عوامل موثر بر عملکرد)
  • حمل،نصب و راه اندازی (نکات مهم در حمل و نصب ،آزمایشات راه اندازی )
  • بهره برداری از موتورهای الکتریکی (بازرسی ،سرویس و نگهداری،تمیزکاری)
  • آزمایشات و عیب یابی موتورهای القایی(انواع عیوب الکتریکی و مکانیکی،روش های عیب یابی،آزمایشات دوره ای موتورهای القایی)
  • حفاظت از موتورهای القایی(روش های حفاظت ،تجهیزات حفاظتی و تنظیمات آنها)
  • اصطلاحات
برنامه درسی خالی است
Admin bar avatar
(0)
0 نظر
14 دانش آموزان
45 دورها

نقد و بررسی‌ها

5 ستاره
0
4 ستاره
0
3 ستاره
0
2 ستاره
0
1 ستاره
0
2.5
بررسی امتیاز (0 تا 5).

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دوره آموزش الکتروموتورهای القایی”