دوره آموزش سیستم های زمین الکتریکی

آخرین بروزرسانی: 1400-04-26

درتمامی تأسیسات الکتریکی، بخصوص در مجتمع های صنعتی، اتصال به زمین یکی از مهمترین و اساسی ترین اقداماتی است که جهت حفاظت اشخاص و تجهیزات و نیز بهبود عملکرد سیستم، صورت میگیرد. این نوع اتصال، معمولا بر حسب نوع کاربرد آن به دو دسته زمین حفاظتی و زمین الکتریکی تقسیم میشود. زمین حفاظتی که به آن ارتینگ نیز گفته میشود، معمولا به فرآیند اتصال همه قطعات فلزی یا بدنه های فلزی تجهیزات الکتریکی به زمین گفته شده و برای حفاظت اشخاص در زمان های وقوع اتصال کوتاه بخش برقدار دستگاه به بدنه صورت میگیرد. این نوع اتصال زمین بخشی از مدار الکتریکی نبوده و در نتیجه در حالت عادی جریانی از آن عبور نمی کند. عبور جریان از اجزاء این سیستم بیانگر وقوع حالتی غیر عادی در شبکه است که از این طریق میتوان این حالات را تشخیص داده و حفاظت های مورد نیاز انجام گیرد.

زمین الکتریکی یعنی زمین کردن بخشهایی از دستگاه که جزئی از مدار الکتریکی است. از این موارد میتوان به زمین کردن مرکز ستاره سیم پیچی ژنراتور یا ترانسفورماتور اشاره کرد. این نوع اتصال زمین معمولا برای صحت کار دستگاه ها، صفر بودن ولتاژ سیم نول در تأسیسات، حفاظت از تجهیزات، جلوگیری از افزایش ولتاژ فازهای سالم نسبت به زمین در موقع تماس یکی از فازها با زمین و… صورت میگیرد. علاوه دو مورد زمین ذکر شده، انواع دیگری از زمین کردن نیز وجود دارد که از این موارد میتوان به زمین استاتیکی، زمین صاعقه، زمین الکترونیک و زمین تعمیرات اشاره کرد. از آنجا این انواع، معمولا دارای وظایف حفاظتی هستند، در این نرم افزار جزء انواع زمین حفاظتی طبقه بندی شده اند. بسیاری از حوادثی که در یک مجتمع صنعتی برای پرسنل و نیز تجهیزات روی میدهد، به دلیل عدم وجود سیستم زمین مناسب اعم از الکتریکی و حفاظتی است.  از این رو اجرای صحیح سیستم زمین و آشنایی با مشخصات استاندارد آن، از اهمیت به سزایی برخوردار است. انجام تست ها و بازدیدهای مداوم و نیز رعایت نکات استاندارد در بهره برداری میتواند تا حد بسیار زیادی در جلوگیری از بروز حادثه برای اشخاص و نیز تجهیزات مورد استفاده در مجتمع، مؤثر باشد. در این نرم افزار پس از معرفی انواع سیستم زمین از نظر مفهومی، به بیان روشهای اجرای سیستم زمین در عمل پرداخته و مشخصات استاندارد یک سیستم زمین بیان میشود.

عوامل مؤثر بر کیفیت سیستم زمین، نحوه انجام تست های دوره ای، اندازه گیری مقاومت الکتریکی سیستم زمین، نحوه اصلاح مقاومت زمین از جمله مباحثی هستند که به دلیل اهمیت شان در این نرم افزار بد انها پرداخته میشود.

 

  • مقدمه
  • انواع سیستم زمین (زمین حفاظتی ، زمین الکتریکی )
  • کدهای استاندار سیستم زمین
  • انواع اتصال زمین از نظر اجرا
  • مشخصات استاندار سیستم زمین
  • عوامل موثر در کیفیت سیستم زمین 
  • موارد اجرایی سیستم زمین (اتصال به زمین ، محاسبه سطح مقطع سیم ، جوش حرارتی )
  • آزمایشات دوره ای
  • اندازه گیری مقاومت زمین
  • روش های اصلاح مقاومت زمین
برنامه درسی خالی است
Admin bar avatar
(0)
0 نظر
14 دانش آموزان
45 دورها

نقد و بررسی‌ها

5 ستاره
0
4 ستاره
0
3 ستاره
0
2 ستاره
0
1 ستاره
0
2.5
بررسی امتیاز (0 تا 5).

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دوره آموزش سیستم های زمین الکتریکی”