دوره آموزش مدارهای فرمان

آخرین بروزرسانی: 1400-04-26

یکی از مهم ترین مداراتی که در یک سیستم الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند، مدارات کنترل و فرمان هستند. این مدارات، برای کنترل عملکرد تجهیزات و به عبارت دیگر برای کنترل مدار قدرت به کار برده می شوند. مدارات فرمان همواره، بخش بزرگی از مدارات صنعتی را به خود اختصاص می دهند به گونه ای که به ندرت میتوان وسیله ای را پیدا کرد که در آن تنها از مدار قدرت استفاده شده باشد. مدارات کنترل و فرمانی که در ابتدا به وجود آمدند، مبتنی بر عملکرد کنتاکتورها بوده و بر پایه قطع و وصل کنتاکت های مدار در وضعیت های مختلف استوار بودند. در این مدارات کنتاکتوری، کنتاکتورها به عنوان هسته مدار به شمار آمده و قطع و وصل مدار قدرت توسط این وسائل صورت می گیرد. با پیشرفت علم دیجیتال، کنترل کننده های پیشرفته ای به وجود آمدند که با دارا بودن قابلیت برنامه نویسی، توانایی های بسیاری را در اختیار طراح قرار می دادند. با این وجود مدارات کنتاکتوری هنوز هم به پاره ای از دلایل مانند سادگی، ارزانی، تعمیر پذیری و… استفاده گسترده ای دارند. با توجه به گستردگی و اهمیتی که مدارات فرمان در صنایع مختلف دارا می باشند

در این نرم افزار سعی شده است تا کلیاتی راجع به این مبحث به صورت علمی و کاربردی ارائه شود. معرفی تجهیزات مورد استفاده در مدار فرمان، نحوه کارکرد آنها، اینترلاک ها، نکات مورد نیاز در بهره برداری، عیب یابی و… نمونه ای از مباحثی است که در بخشهای مختلف نرم افزار بدان پرداخته میشود. اغلب مصرف کننده ها در صنایع را موتورهای الکتریکی تشکیل میدهند و کنترل اکثر فرآیندها با کنترل موتورهای الکتریکی صورت میگیرد. به همین دلیل مدارات فرمان پیچیده و متنوعی برای موتورهای الکتریکی به وجود آمده اند. از این رو تابلوهای کنترل موتورهای الکتریکی، از نظر مدارات فرمان اهمیت به سزایی پیدا کردهاند. به همین دلیل بخشی از مباحث مربوط به تابلوهای کنترل موتورها که عمدتا جنبه کنترلی دارند نیز، بخشی از این نرم افزار را تشکیل میدهد.

 

  • مقدمه
  • اجزای مدار فرمان(کنتاکتور،رله ها،رله حرارتی،تایمر،کنترل فاز،کلیدهای تابع،لیمیت سوئیچ ها،فیوزها،کلید انتخاب گر،شستی،لامپ سیگنال،سایر تجهیزات مدار فرمان)
  • نحوه کارکرد مدارات فرمان
  • اینترلاک ها و اینتر تریپ ها
  • نقشه های مدار فرمان
  • بهره برداری از تابلو های فرمان (رعایت نکات ایمنی،بازرسی،سرویس و نگه داری،تمیزکاری)
  • عیب یابی مدارات فرمان
  • تابلوهای کنترل موتورهای الکتریکی(کلیات،راه اندازی موتورهای القائی،کنترل دور موتورها،ترمز،تغییر جهت گردش)
  • مقدمه  ای بر سیستم های کنترل جدید (کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر،سیستم هایfcs،dcs،مخابرات در سیستم های کنترل)
  • پیوست (کنتاکتور،رله حرارتی،نقشه های فرمان،عیب یابی مدارات فرمان،کلیات،راه اندازی موتورهای القایی،کنترل دور موتورها،ترمز،تغییر جهت گردش، سیستم هایfcs،dcs)
برنامه درسی خالی است
Admin bar avatar
(0)
0 نظر
14 دانش آموزان
45 دورها

نقد و بررسی‌ها

5 ستاره
0
4 ستاره
0
3 ستاره
0
2 ستاره
0
1 ستاره
0
2.5
بررسی امتیاز (0 تا 5).

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دوره آموزش مدارهای فرمان”